Istorie Octombrie 20, 2014

Parohia Nechit a luat fiinţă în anul 2003 şi se numără printre primele parohii nou înfiinţate din Protopopiatul Roznov.

La început, satul Nechit   era   sub  oblăduirea duhovnicească a Mănăstirii Nechit, iar prin grija I.P.S Daniel Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, începând cu anul 2003, satul Nechit a devenit parohie de mir condusă duhovniceşte şi administrativ de preotul Scutaru Mircea.

Piatra de temelie şi lucrările de început ale bisericii au fost realizate de părintele stareţ Zenovie Ghidescu în anul 2000, fiind continuate şi finalizate de preotul Scutaru Mircea cu sprijinul enoriaşilor parohiei în anul 2008.

De menţionat că în anii 2003-2004 s-a cumpărat ori s-a primit prin donaţie tot ceea ce presupune desfăşurarea normală a slujbelor: obiecte de cult, cărţi, veşminte, obiecte de mobilier, etc.

Pictura a fost realizată între anii 2008-2012 în tehnica “al secco” (pictura este aplicată pe o tencuială uscată folosind culori acrilice), în stil neobizantin şi aparţine în totalitate pictorului Cârcei Costel din Grumăzeşti – Neamţ.

În anul 2008 s-a montat catapeteasma sculptată în stejar.